02 Haziran 2014 tarihinde Hollanda Ekonomi Bakanlığı’nın “Türkiye Ekonomik Misyon” ziyareti ile Waju Danışmanlık Şirketi ve Humartaş Enerji A.Ş. ortaklaşa güneş enerjisi projeleri geliştirmek üzere anlaşma yaptılar.

Bu anlaşmanın üzerine Humartaş Enerji A.Ş. 18 aylık bir süre içerisinde 175 MW Güneş Enerjisi Projesi geliştirdi. Bu projelerin yatırım ve finansman sürecinde Waju Danışmanlık Şirketinin katkısı ile Yakamoz Energy Solutions BV. şirketi arasında 200.000.000,00 EURO’luk bir sözleşme imzalandı.

Bu hafta Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Hollanda Ekonomi Bakanlığının katkıları ile Türkiye’de inovasyon haftası tertip edildi.

Hollanda Kraliyet Ailesinden Prens Maurits’in açılışını yaptığı programda Hollanda Dış İlişkiler ve Ekonomi Bakanlığı yetkilileri katıldı.

Program çerçevesinde resepsiyona katılım sağlayan Humartaş Enerji A.Ş. yöneticileri Türkiye’de geliştirilen Güneş Enerji Projeleri (GES) hakkında yetkililere bilgi verdi.

Hollanda Kraliyet Ailesinden Prens Maurits ve Büyükelçi Cornelis Van Rij’in katılımlarıyla gerçekleştirilen resepsiyon sonrasında ilk paket olan 57 MW Güneş Enerji Projesi’nin 64.000.000,00 EURO’luk finansman sözleşmesi Hollanda Ekonomi Bakanlığı Direktörü Guido Landheer nezaretinde gerçekleştirildi.

Törende Humartaş Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz HUMARTAŞ ve şirket CEO’su Cihad TERZİOĞLU ile Yakamoz Energy Solutions BV. Yönetim Kurulu Başkanı Anwar WAZIR ve şirket CEO’su Sefton LO hazır bulundu.

Humartaş Enerji A.Ş. ve Yakamoz Energy Solutions BV, ilk paket olan 57 MW’lık Güneş Enerji yatırımları 2016 yılının ilk yarısında hayata geçecek olup, 2017 yılı ortasına kadar 175 MW Gkurulu güce ulaşmayı hedeflemektedirler.

Humartaş Enerji A.Ş. YKB Yılmaz Humartaş, şu açıklamalarda bulundu; yapılacak bu projeler ile yıllık 280.000.000 Kw/h yenilenebilir temiz enerji üretimi planlandığını belirtti. Bu enerji miktarının yaklaşık 80.000 hanenin 1 yıllık elektrik tüketimine denk geldiğini ifade etti.

Yapılacak bu yatırımlar ile Türkiye’ye yabancı sermaye girişi sağlanmasının yanı sıra teknoloji transferi ve know how getirmenin gururunu yaşadıklarını belirtti.